Изследователи в Индия са построили 4T устройството с горни и долни клетки на базата на полупрозрачни перовскитни клетки с голяма площ с медни метални контакти. Медта е използвана вместо скъпо злато с цел намаляване на общата цена на клетката.
Изследователи от Индийския технологичен институт Bhilai създадоха четиритерминална (4T) перовскит/силициева тандемна слънчева клетка, която разчита на полупрозрачна перовскитна клетка с голяма площ с метален контакт на базата на мед вместо скъпо злато и за двете 4T горната и долната клетка на устройството.
„Медта е използвана с цел намаляване на общата цена на клетката“, каза изследователят Манас Ранджан Самантарай пред списание pv. „Сандвич структура от злато-мед-злато също се разследва, за да се намалят разходите, без да се компрометира стабилността.”
Клетката cm2, използвана за горните и долните клетки, беше представена от същата изследователска група през септември и е произведена чрез техника на двуетапно центрофугиране с субстрат с флуорен калаен оксид (FTO); метиламониев оловен йодид (MAPbI3) перовскитен слой, поставен между електронен транспортен слой (ETL) от титаниев оксид (TiO2) и транспортен слой за дупки (HTL), направен от Spiro-OMeTA; и меден проводящ електрод. „Нашата полупрозрачна горна клетка позволява преминаването на светлина над 750 nm и е подходяща за използване с поли и моно-Si PV клетки и модули“, добави Ранджан Самантарай.
(Полупрозрачната клетка, използвана като горна и долна клетка за 4T устройството.
Изображение: Indian Institute of Technology Bhilai)
4T слънчеви клетки с различни конфигурации са разработени от индийските учени. Единият е изграден с гореспоменатите полупрозрачни перовскитни слънчеви клетки с голяма площ с активни площи от 1 cm2 и 2 cm2, които показват ефективност на преобразуване на мощност съответно 5,07% и 4,10%, и селективен контакт на носител (CSC) -базирана силициева слънчева клетка с ефективност 3,42%. Друго устройство е произведено със същите горни и долни клетки и търговска клетка от кристален силиций с ефективност от 14,11%.
Първата слънчева клетка постигна ефективност на преобразуване на мощност от 7,31%, което е по-високо от ефективността на отделните клетки, а втората достигна 15,15%, което е стойност, която изследователите описаха като сравнима със съществуващите устройства, използващи по-скъпи материали като злато и индиев калаен оксид (ITO). „В бъдеще ще демонстрираме стабилността на устройствата и са необходими още няколко проучвания, за да се пристъпи напред към дизайна на модули с голяма площ“, заяви Ранджан Самантарай.
Тандемната слънчева клетка 4T е описана в статията „Четиритерминални перовскитни/силициеви тандемни слънчеви клетки, базирани на перовскитни слънчеви клетки с голяма площ, използващи евтин меден полупрозрачен електрод“, публикувана в Applied Physics