Фотоволтаичната енергия се е превърнала в най-обещаващата и изгодна възобновяема енергия, за прилагането на фотоволтаична, голяма до земна фотоволтаична електроцентрала, малка до семейна покривна фотоволтаична електроцентрала, фотоволтаичното производство на електроенергия бавно навлиза в обикновеното семейство, следователно, от различни гледни точки, за да се разбере фотоволтаичното производство на електроенергия, е необходимо, днес носи разпределеното фотоволтаично производство на електроенергия в експлоатацията и поддръжката на главата.
1、Колко дълъг е животът на една домашна разпределена фотоволтаична система за производство на електроенергия?
Фотоволтаичните системи без батерии обикновено са проектирани за живот от 25 години.
2、Как мога да намаля разходите за поддръжка на моята фотоволтаична система?
Препоръчителните системни компоненти и материали са тези с добра репутация на пазара и добро следпродажбено обслужване. Квалифицираните продукти могат да намалят честотата на повредите. Потребителите трябва стриктно да спазват ръководствата за употреба на продуктите на системата и редовно да тестват и почистват системата за поддръжка.
3、Каква е последващата поддръжка на фотоволтаичните системи и колко често се извършва тя? Как се поддържа?
Основната работа по поддръжката на системата се състои в избърсване на фотоволтаичните модули в съответствие с инструкцията на доставчика на продукта за компонентите, които трябва да се проверяват редовно. Районите с много валежи обикновено не се нуждаят от ръчно избърсване, а в недъждовните сезони се почистват около веднъж месечно. Районите с голям брой прахови частици могат да увеличат броя на почистванията по целесъобразност. Районите с голям брой снеговалежи трябва да отстранят тежкия сняг, за да се избегне влиянието върху производството на електроенергия и неравномерното засенчване от топящия се сняг, и да почистят дърветата или отломките, които блокират фотоволтаичните модули.
4、Когато почиствате фотоволтаичните модули с вода и просто ги избърсвате? Има ли риск от токов удар при избърсване с вода?
5、Трябва ли да почиствам фотоволтаичната си система след сняг? Как да се справяме с фотоволтаичните модули, след като снегът се стопи и замръзне през зимата? Мога ли да стъпя върху фотоволтаичния модул, за да почистя работата?
Ако снегът се е натрупал върху фотоволтаичния модул, можете да използвате меки предмети, за да избутате снега надолу, като внимавате да не надраскате стъклото. Фотоволтаичните модули имат определена товароносимост, но не можете да стъпвате върху тях, за да ги почиствате, тъй като това ще доведе до тяхното напукване и ще повлияе на живота им.
6、Влияе ли засенчването на фотоволтаичните модули от къщи, листа или дори птичи изпражнения върху системата за производство на електроенергия?
Електрическите характеристики на слънчевите клетки, използвани във всеки фотоволтаичен модул, са по същество еднакви, в противен случай би се появил т.нар. ефект на горещата точка при клетките с лоши електрически свойства или при засенчените клетки (проблемни клетки). Засенченият фотоволтаичен модул в тандемен клон ще се използва като товар за консумиране на енергията, произведена от другите фотоволтаични модули със светлина, след което засенченият фотоволтаичен модул ще стане горещ, това е феноменът на горещата точка, този феномен може сериозно да повреди слънчевата клетка. Част от енергията, произведена от осветените слънчеви клетки, може да се консумира от засенчените клетки. За да се избегнат горещи точки в последователната разклонена верига, към фотоволтаичния модул трябва да се добави байпасен диод, а за да се предотвратят горещи точки в паралелната верига, на всеки фотоволтаичен низ трябва да се монтира предпазител за постоянен ток.
7、Как да използвам правилно времето за престой за поддръжка?
Дайте приоритет на ранната сутрин или късната вечер, когато светлината е слаба и системата не работи, и вземете защитни мерки по време на поддръжката, като носите изолирани ръкавици и използвате изолирани инструменти.
8、Какви са най-често срещаните неизправности на домашните разпределени фотоволтаични системи за производство на електроенергия? Какви са типичните проблеми, които могат да възникнат с всеки компонент на системата?
Често срещани неизправности.
. Ниско производство на електроенергия, дължащо се на фотоволтаични модули или инвертори и др.
Типични проблеми: изгорели разклонителни кутии, частично изгорели фотоволтаични модули.
Ако има проблем със системата по време на гаранционния период, можете първо да се свържете с инсталатора на фотоволтаичната система или с доставчика на услуги за експлоатация и поддръжка по телефона, за да обясните проблема със системата, инсталаторът или доставчикът на услуги за експлоатация и поддръжка ще отговори според описанието на потребителя, ако грешката не може да бъде отстранена, ще изпрати някой на място, за да извърши поддръжка.
10、Как мога да разбера дали даден фотоволтаичен модул в масива е повреден?
Когато клиентът забележи, че системата генерира по-малко енергия по същото време на годината или че тя е по-ниска в сравнение със съседните енергийни системи със същата инсталирана мощност. Тогава системата може да има аномалия. Чрез наблюдение на необичайните колебания на данните в кутията на мивката потребителят може бързо да установи дали даден низ от фотоволтаични модули в масива от фотоволтаични модули е повреден, след което да се свърже с професионалист, който да диагностицира системата, използвайки професионално оборудване, като например клемомер или термовизионна камера, за да идентифицира накрая повредените фотоволтаични модули в системата.
11、За да се предпази фотоволтаичният модул от удари с тежки предмети, може ли фотоволтаичният масив да бъде оборудван със защитна мрежа?
Не се препоръчва поставянето на телени огради. Това е така, защото монтирането на телени огради върху фотоволтаични масиви може да предизвика локални сенки върху фотоволтаичните модули, създавайки ефект на гореща точка, който може да повлияе на цялостната ефективност на фотоволтаичната инсталация. Освен това, тъй като квалифицираните фотоволтаични модули са преминали успешно теста за удар с ледена топка, обикновено не е необходимо да се монтира телена мрежа.
12、Необходимо ли е да заменям незабавно износващите се части, ако са счупени?
Не е необходима незабавна смяна, но ако е необходимо, се препоръчва това да стане сутринта или в късния следобед. Необходимо е да се свържете с персонала по експлоатацията и поддръжката на електроцентралата, за да може да се извърши професионално посещение за подмяна.
13、Трябва ли да изключвам фотоволтаичната си система по време на гръмотевична буря?
Разпределените фотоволтаични системи са оборудвани с мълниезащитни устройства, така че не е необходимо да ги изключвате. За да сте сигурни и безопасни, е препоръчително да изберете да изключите прекъсвача на кутията на мивката, за да прекъснете връзката на веригата с фотоволтаичния модул, за да избегнете опасностите, произтичащи от преки удари на мълнии, които не могат да бъдат отстранени от модула за мълниезащита. Персоналът по експлоатацията и поддръжката трябва своевременно да тества работата на модула за мълниезащита, за да избегне опасностите, произтичащи от повреда на модула за мълниезащита.
14、Има ли фотоволтаичната система за производство на електроенергия опасност от електромагнитно излъчване за потребителите?
Фотоволтаичната система за производство на електроенергия се основава на принципа на фотоволтаичния ефект за преобразуване на слънчевата енергия в електроенергия, без замърсяване и без радиация. Инверторът, разпределителният шкаф и други електронни устройства преминават успешно теста за електромагнитна съвместимост (EMC), така че не вредят на човешкото тяло.
15、Има ли опасност от шум фотоволтаичната система?
Фотоволтаичните системи за производство на електроенергия преобразуват слънчевата енергия в електрическа без шумово въздействие. Индексът на шума на инвертора не надвишава 65 dB, така че няма опасност от шум.
16、На какво трябва да обърна внимание по отношение на предотвратяването на пожари и гасенето на пожари при домашните разпределени фотоволтаични системи за производство на електроенергия?
Забранено е да се съхраняват запалими и взривоопасни вещества в близост до разпределената система за производство на електроенергия, тъй като щетите за хората и имуществото в случай на пожар са неизчислими. В допълнение към основните мерки за пожарна безопасност, от фотоволтаичната система се изисква да се самооткрива и да разпознава дъги и пожари, за да се намали вероятността от пожар. Освен това трябва да се осигури противопожарна защита и достъп за поддръжка на интервали до 40 метра и да има лесно достъпни аварийни прекъсвачи на системата за постоянен ток.